באתר
במדריך
ראשי > שיווק, פרסום ומרקום > גבירותיי ורבותי, שלום רב

גבירותיי ורבותי, שלום רב

נואמים מול קהל? רוצים להיות כמו אל גור או אפילו ביבי נתניהו? הנה שלל עצות...

מאת: ריצ'רד קרלגראד

נשיאת נאומים בפומבי ניצבת בראש רשימת הפחדים של רבים, לצד נחשים או צניחה חופשית – כך לפחות מקובל לחשוב. אל תאמינו לזה. רוב קוראי מגזין פורבס מעדיפים לנאום מאשר לפגוש מאורת נחשים. העסקים בצמרת דורשים פרזנטציות תכופות מול קהל. אם אתה המנהל או הבעלים של ארגון חשוב, סביר שתיתקל די מהר בהזדמנויות רבות שיהפכו אותך לנואם טוב, או לפחות יעלימו את הפחד הזה.

כיצד, אם כן, הופכים מנואם טוב למצוין?


אינני מעניק ציונים לנאומיי – זה תפקידו של הקהל – אולם אני בהחלט נושא נאומים רבים. כ-80 בשנה, כולל הנחיית פאנלים. להלן כמה טיפים שאחלוק עמכם בנושא של נשיאת נאומים:
* הימנעו משימוש בפאוור-פוינט. מוטב לספר סיפורים.
* אם אתם חייבים להשתמש בפאוור-פוינט, השתמשו בו לשיא של הנאום. השימוש המתוחכם ביותר בו שראיתי לאחרונה היה של אישה שדיברה על יזמים בערים קטנות. היא דיברה על גיל צעיר ואי סדר, המאפיינים יזמים אלה. לאחר מכן הציגה שאלה בפני הקהל: האם הייתם מלווים כסף לאנשים אלה? ואז הקרינה תמונה של הצוות המייסד של מיקרוסופט, ביל גייטס, פול אלן ועוד תשעה חנונים הכי גדולים שראיתם מימיכם. הקהל שאג מצחוק. הנקודה של הנואמת הובהרה.

* התרחקו מדוכן הנואמים. התהלכו על הבמה בשעה שאתם מדברים. כן, זה אומר שעליכם לשנן את החומר שלכם היטב, כדי שלא תזדקקו לרשימות או לטלפרומפטר. באופן אישי, חסרים לי הכישורים האתלטיים הדרושים כדי לצעוד וללחוץ על כפתור הפאוור-פוינט בעת ובעונה אחת. כך שאני מוותר על הפאוור פוינט.

* ברגע שתלמדו לדבר בלי רשימות כשאתם מהלכים על הבמה, יקרו שני דברים, שניהם טובים: הקהל יישאר ממוקד בכם, ואתם תישארו ממוקדים בקהל. על מי עוד תוכלו להסתכל בזמן שאתם על הבמה, ללא רשימות או עכבר, אם לא על הקהל?

* אל תראו בקהל ים של חליפות. הביטו בפני האנשים. בחרו שניים או שלושה בכל חלק של האולם והביטו בפניו של כל אחד מהם, כחמש שניות, לפני שתעברו לפנים הבאות.

* מהי הדרך הטובה ביותר לפתוח נאום? אני מודה לנותן החסות ולמנחה, ואז אני מפנה שאלות אחדות לקהל: האם אתה דובי (פסימי) או פרי (אופטימי) בנוגע לכלכלה? ובנוגע למניות? הרימו ידיים בבקשה. שיטת השאלות עושה שני דברים נפלאים: היא יוצרת חיבור בינך לבין הקהל, ומסמנת שאתם ביחד בעניין הזה. והיא גם מרגיעה את העצבים.

* האם אתם חוששים שתישטפו בזיעה כבדה, כמו אלברט ברוקס בסרט "משדרים חדשות"? כמה פעמים שזה קרה לי! פתרתי את העניין על ידי מריחת קרם נגד הזעה על המצח, האף, הלחיים והצוואר, בלילה שלפני הנאום. פעלתי כך במשך כמה שנים. כיום אני לא זקוק לזה, כי אינני פוחד כבר ולכן אינני סובל יותר.

* כשאני מצולם לטלוויזיה אני תמיד לובש חולצה כחולה. אבל כשאני נושא נאום מול קהל, אני תמיד לובש חולצה לבנה. לבן נראה הכי טוב בהופעה, והוא לא מתכהה בצוואר כשנעשה לך חם מאוד. זוכרים את החולצות הכחולות של אל גור, שהתמלאו בכתמי זיעה במהלך מסע הבחירות לנשיאות בשנת 2000? אל תיתנו לזה לקרות לכם.

* אם אתם נואמים בפני עובדי החברה שלכם, לבשו בגדים דומים (או אולי נאים מעט יותר) לאלה של עמיתיכם. אם אתם נואמים בפני חברה חיצונית או בוועידת עסקים, לבשו תמיד חליפה. אפילו אם כתוב בהזמנה "לבוש עסקי נוח".

* השתמשו בהומור, אבל שיהיה ספונטני ורלוונטי לאינטרסים של הקהל. לעולם אל תלעגו למישהו בקהל. הימנעו מבדיחות מוכנות מראש כמו ממגפה. בדיחות גסות? שלא תעזו.

* אפשרו לאנרגיה שלכם להיבנות במהלך הנאום. נופפו בזרועותיכם. לחשו. התלהבו.

* דרך אגב, לא תצליחו לעולם לזייף תשוקה. היא חייבת להיות אמיתית. עליכם להאמין מעומקי נשמתכם.

* סיימו את הנאום בעוצמה, ואל תפחדו ממחיאות כפיים. אני הייתי נוהג לרדת מהבמה כמה שיותר מהר, עד שספונסר אחד אמר לי שהקהל רוצה וזקוק להמטיר תשואות על הנואם. זה מזכך. קבלו את התשואות בשמחה ובנועם.

* שלחו מכתבי תודה בכתב ידכם ותשורות קטנות (אם זה מתאים) למארחי האירוע שבו נאמתם.
אם תפעלו בדרך זו, אני מבטיח לכם שתהפכו לנואמים מבוקשים ביותר.

טיפ בונוס: YouTube

אתר YouTube הוא אוצר גלום של נאומים מוקלטים נהדרים. צפו בכמה מהם. תוכלו ללמוד מהם דרך הטמעה הדרגתית. להלן חלק מהנאומים האהובים עליי. במקום להקליד את כתובות האינטרנט, השתמשו בדרך הקלה יותר. היכנסו ל- YouTube.comוהקישו את שם הנואם ואת נושא הנאום.

Burt Rutan, "We have a problem" – מתכנן המטוסים הידוע
ביותר בעולם הולם בבירוקרטיה של הממשל ופורש את טיעוניו בעד מסעות פרטיים בחלל.

Steve Jobs, Stanford Commencement Speech - מנכ"ל אפל מדבר על למידה ממשברים.

Ronald Reagan, "A Time for Choosing" – הנאום הטלוויזיוני שלו מ-1964 להחייאת מערכת הבחירות לנשיאות של בארי גולדווטר.

Ronald Reagan, "Tear Down This Wall" –  הנאום נישא בשער ברנדנבורג שבמערב ברלין, גרמניה, ב-1987.

John F. Kennedy, Inaugural Address. "נשלם כל מחיר, נישא בכל נטל... כדי להבטיח שהחירות תישמר ותצליח. זאת אנו מבטיחים, ואף יותר מכך". וגם: "זכויות האדם אינן נובעות מרוחב לבה של המדינה, אלא מיד אלוהים".

 

פורסם במגזין פורבס 

 

(17.03.09)
הניוזלטר Live Marketing  |  תנאי שימוש  | 
כל הזכויות שמורות ל - promomagazine.co.il ©