Banner_up_shfaim
באתר
במדריך
ראשי > שיווק, פרסום ומרקום > ניהול נשי – יש חיה כזאת?

ניהול נשי – יש חיה כזאת?

מה ההבדל בין "ניהול נשי" ל"נשים מנהלות"? אילו סטריאוטיפים ודפוסי עבודה מונעים מאיתנו לבחור בסגנון ניהול נשי כסגנון המועדף עלינו, או לקבל ניהול נשי (בייחוד כשהוא מיושם ע"י נשים) מבלי לבקר אותו ולראות בו חולשה או חיסרון?...

מאת חנה בית הלחמי


הרבה מלים נכתבו על ההבדלים בין נשים מנהלות לגברים מנהלים. במבחן המציאות, נתפסות נשים באופן שונה מגברים, ללא קשר לסגנון הניהול שלהן. אחראיות לכך תפיסות סטריאוטיפיות, כגון:
•    מנהלים ענייניים הם מנהלים סמכותיים, מנהלות ענייניות הן כלבות (ביצ'יות).
•    מנהלים חושבים מהראש, מנהלות חושבות מהבטן.
כרגיל, האמת הרבה יותר מורכבת מהסטריאוטיפים. אמנם, היא זו שמייצרת את הסטריאוטיפים ומזינה אותם באדיקות מתוך אמונות וגם מתוך אינטרסים - רק שלא יזיזו את הגבינה בשוק העבודה שלנו...
בחרתי להביא כאן כמה נקודות למחשבה ולבאר מספר מושגים. והרי הם:

מה הוא ניהול נשי

 

ניהול נשי הוא ניהול מעגלי, פחות היררכי, יותר משתף, יותר אמפטי, זהו ניהול ממוקד תקשורת בין-אישית, המגלה סובלנות רבה יותר לתהליכים (בניגוד לניהול הגברי הקלאסי, ההיררכי ומונחה התוצאות).
הניהול הנשי מתייחס גם לתמונה הגדולה וגם לפרטים הקטנים, בו-בזמן. בחלוקה הקלאסית: בעוד גבר יחליט, יעביר הנחיות ויבדוק ביצועים, אישה תחליט בדרך-כלל בשיתוף עם א/נשי הצוות ותלווה אותם מקרוב לאורך התהליך עד להשגת התוצאה. בפועל, יש גם גברים שזה סגנון הניהול שלהם, אולם  הם נחשבים לבוס "מבין" ו"אנושי", בעוד שאצל מנהלות מתפרש אותו סגנון בדיוק כסוג של חולשה.

יש ניהול נשי ויש נשים מנהלות

 

לא תמיד יכולה האישה המנהלת לבחור בגישת ניהול נשית. המפתח הוא אינדיבידואלי וקשור לשני פרמטרים מרכזיים: האישה עצמה ומבנה הארגון. בארגון גברי, למשל, כמו מערכת הביטחון, או בארגונים העוסקים בתחומים טכניים - קיימת תרבות ניהול ותרבות עבודה המעמידה נשים בפני דילמה: ניהול נשי תוך מאבק מתמיד נגד הזרם, או ניהול בגישה גברית ומקובלת, שתיתפס בארגון באופן אוטומטי כ"ניהול טוב".

 

ככל שיש יותר נשים בצמרת הארגון, כך גדל חופש הבחירה של האישה המנהלת בסגנונות הניהול בהם היא עושה שימוש. לכן, חשוב לקדם נשים לעמדות ניהול, גם אם הם לא מהוות דוגמה ומופת לניהול נשי במיטבו.

מה נדרש כדי להטמיע ו"להכשיר" ניהול נשי בארגון

 

כמו בכל תהליך של שינוי – נדרשות בעיקר התמדה והסברה. הטרנד הנוכחי הרווח בארגונים, של הכשרת המנהל/ת כמאמנ/ת, מעניק לנו כלים לאמן את הארגון, כלומר את א/נשיו, לשינוי דפוסי ניהול ותרבות ארגונית. לאט לאט, דרך אירועים, קונפליקטים וצמתי החלטה, אנחנו, הנשים, יכולות להשפיע על המנהלות והמנהלים בארגון; לשלב חשיבה תהליכית, סובלנית, אמפטית, רב ממדית ונשית יותר בשיטות הניהול שלהם/ן ולראות את היתרונות האמיתיים הגלומים בהם.

 

כשאנחנו נדרשים לתגובה לאירועים בארגון, אנחנו מגיבים לרוב מה"אוטומט" שלנו. האוטומט הזה ניזון לרוב, באופן טבעי, מתרבות עבודה גברית. די אם נסייע למנהלים ומנהלות בארגון לקחת פסק זמן קצר ולבחור בגישה אלטרנטיבית, על-מנת שהניהול הנשי יהפוך לאופציה נבחרת, אולי אף מועדפת, ויאפשר למנהלות ביטוי רחב יותר של יכולותיהן.

 

לסיכום, יותר ויותר ארגונים בעולם, בכל שלושת המגזרים – המגזר הציבורי, הפרטי וההתנדבותי - מכירים היום בערכי הניהול הנשי ובחשיבות הטמעתם בארגון – אצל מנהלות ומנהלים כאחת. אין זה אומר שהניהול הנשי עדיף על ניהול גברי, או להבדיל – נחות ממנו. חשוב שנזכור שהניהול הנשי הוא אופציה שווה, בעלת יעילות מוכחת (עסקית, תוצאתית, כלכלית), וניתנת לשילוב עם כל גישה ניהולית אחרת. מה שנדרש מאיתנו, בשלב הראשון, הוא נכונות לחשוב מעבר לדפוסי החשיבה הניהולית הישנה.


הכותבת מרכזת את תחום נשים בתפנית, בית-ספר למנהלים של האוניברסיטה הפתוחה, ומרכזת בי"ס משותף לנשים של תפנית ועיריית תל אביב יפו.

 

פורסם במגזין סטטוס 

 

(02.06.08)
הניוזלטר Live Marketing  |  תנאי שימוש  | 
כל הזכויות שמורות ל - promomagazine.co.il ©