Banner_up_shfaim
באתר
במדריך
ראשי > תערוכות > השרוליק האחרון

השרוליק האחרון

המוזיאון הישראלי לקריקטורה וקומיקס יציג את התערוכה "יליד ארץ חלומותי-בין דוש לשרוליק" לרגל יום העצמאות... 

ביום פטירתו של דוש, הוא הותיר על שולחנו את השרוליק האחרון שיצר. קריקטורה זו היא חלק  מ-50 שנות דיאלוג בין האב הרוחני,דוש, לבין בנו המאומץ, שרוליק, דיאלוג שבנוסף להיותו מצוייר, היה עשיר טקסטואלית.

"אין לי גוף, כזה שעשוי מבשר ודם. החומרים שלי  - נייר, טיפות דיו ואיזה מרכיב רוחני חמקמק שנקרא רעיון, הרבה הרבה רעיונות, הזהות שלי היא מושג מסובך ששמו סמל....", אומר שרוליק, ודוש עונה לו: "אכן אימצתי בן, חובש כובע טמבל,  ובכך רק התחילה המשימה...” דרך מבטו האישי והייחודי של יוצרו מתחיל סיפורו של שרוליק שהוא סיפורה של התערוכה. שרוליק או ישראליק, כמו שקרא לו דוש, דמות  הילד הצבר, גיבור הדרמות המצוירות שהפך לסמל לאומי ולאיקון תרבות.

שרוליק הוא אחד מהישגיו הבולטים של דוש (קריאל גרדוש), מגדולי הקריקטוריסטים הפוליטיים בישראל והראשון שמיסד את אמנות הקריקטורה בארץ כביטוי עיתונאי פרשני, נחשב ובעל השפעה. כבר בתחילת דרכו ב"עולם הזה" וב"מעריב", בראשית שנות ה-50, איתר דוש את צורך בדימוי חזותי שייצג את מדינת ישראל ואת העם היושב בה. סמל זה -  שרוליק, לא היה דמות שמקורה בשורשים יהודיים או מסורת יהודית אלא טיפוס ישראלי חדש בהא-הידיעה. לימים כתב דוש: "החוויה הגדולה ביותר של חיי, לאחר הטראומה הנוראה של השואה היא שיבת ציון ועלה בידי למצוא ביטוי לחוויה זו דרך שרוליק... דמות אשר נולדה מהמפגש ביני לבין העם שלי, במהלך המאורע ההיסטורי הגדול אשר זכיתי להיות שותף לו, הקמת מדינת ישראל."

בקריקטורות שלו הציב דוש את שרוליק במרכזם של מצבים ואירועים שונים בחיי המדינה ודרכו הגיב על המתרחש בהם. הדמות העממית והחיננית, נטולת הרישמיות, החלוץ-הלוחם עם כובע הטמבל, הסנדלים והבלורית המתולתלת, הפך במהרה לפופולרי ואהוד על הציבור הישראלי ושיקף את הדימוי העצמי שלו תוך תרומה ניכרת לגיבוש החוסן הלאומי בשנים המכוננות של המדינה. שרוליק הפך במרוצת השנים לישות - בעלת אופי, מצבי רוח ותגובות אופייניות אשר הופיעה באלפי ציורים ופרסומים שונים במשך כ-50 שנה. בין שרוליק לדוש התפתחו יחסי "אב ובן" כשדוש מטפח ומגדל  את "בנו" באהבה מילדות לבחרות, במקביל להתבגרותה של המדינה .
 
התערוכה מתמקדת בתהליכי עבודה ובשלבים השונים בדרך לעיצוב דמותו של שרוליק. שינויים רבים חלו בדמותו של הילד התם והנחוש שקווי ספקנות ואכזבה נוספו לו במהלך השנים. הוא התבגר והתפקח , נוסף לו נופך של עצב דק בעיניו, אך דוש, לא נתן לו להזדקן, לגדל כרס או להתכער. במבחר קריקטורות, סקיצות ורישומים משולחן העבודה של דוש, חושפת התערוכה את עבודתו באופן בלתי אמצעי ואינטימי. הטקסטים המלווים, פרי עטו מאירים פן נוסף באישיותו של היוצר. דוש כאמן גם של מילים, חוקר ומתעד חיפושים ולבטים, מתווכח עם פתרונות שונים, כאשר מחשבותיו, רגשותיו ותפיסותיו המקצועיות הן אבני הדרך לצד התוצר  הסופי  – הקריקטורות.

אוצרת התערוכה: דניאלה גרדוש-סנטו

 

לאתר המוזיאון

 

תערוכת "יליד ארץ חלומותי" , 2 במאי עד 20 באוגוסט 2009, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס , ויצמן 61 חולון.(20.04.09)
הניוזלטר Live Marketing  |  תנאי שימוש  | 
כל הזכויות שמורות ל - promomagazine.co.il ©