Diskin2015
באתר
במדריך
ראשי > תערוכות > תערוכת הפתיחה במוזיאון העיצוב חולון

תערוכת הפתיחה במוזיאון העיצוב חולון

מוזיאון העיצוב חולון יפתח את שעריו לקהל הרחב בתחילת חודש מרץ עם פתיחת התערוכה "מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21"...

מוזיאון העיצוב חולון יפתח את שעריו לקהל הרחב עם פתיחת התערוכה "מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21". את צוות האוצרים מובילה ד"ר ברברה בלומינק, אוצרת ראשית לשעבר של מוזיאון "Cooper-Hewitt" והמוזיאון לאמנות ולעיצוב MAD בניו יורק. ד"ר בלומינק הוזמנה ע"י מנכ"ל עיריית חולון, חנה הרצמן, בסוף שנת 2007 לגבש קונספט לתערוכת פתיחה למוזיאון בהקמה. בלומינק בחרה בשלושת אוצרי המשנה: ג'ולי לסקי, עורכת ראשית לשעבר של I.D. Magazine והיום חברת מערכת של Design Observer, ארה"ב, אֵריק צ'ן, אוצר ומפיק התערוכה "100% עיצוב" בשנחאי, סין, ועיתונאי עיצוב אמריקני (New York Times, The Art Magazine, Surface), וגארת' ווקר, מעצב גרפי ואוצר מדרום אפריקה.

 

תערוכה בינלאומית

 

"מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21", היא תערוכה בינלאומית הכוללת כמאה חפצים. בתהליך המחקר, האיסוף והבחירה של המוצגים, בחנו ארבעת האוצרים את תהליכי עבודתם של מעצבים היום, את מערכת השיקולים המנחה את בחירתם בנושאים בהם יעסקו,בתהליכי הפיתוח הרעיוניים, הטכנולוגיים ועד לתהליכי ייצור ותקשורת. מחקר זה צומצם בסדרה של מפגשים בארץ ובחו"ל לכדי שמונה שאלות יסוד הנוכחות בחייהם המקצועיים של מעצבים בכל העולם.


את החפצים המוצגים בתערוכה, בחרו האוצרים מתוך קבוצה רחבה ועשירה, תוך שהם מקפידים לבחור בחפצים שלא ניתן היה לייצר אלא בשנים האחרונות - בין אם מדובר בחומרים עצמם, ברעיונות שהם מבטאים או בשימושים להם הם נועדו.

לדברי ד"ר ברברה בלומינק, האוצרת האורחת הראשית: "למרות אופייה הבינלאומי של התערוכה, לא ניסינו להציג מספר קבוע מראש של עבודות מכל ארץ. הבחירות  התבססו על ההחלטה כי כל אחת מעבודות העיצוב אמורה לשקף פן מסוים של ההווה. החלטה זו מתבטאת בקטגוריות השונות שבתערוכה, המייצגות נקודות מבט שונות, נושאים בוערים, חומרים ותהליכי עבודה חדשים וכן מערכות יחסים חדשות עם הצופים והמשתמשים".

 

מוצגים בשמונה קטגוריות 

 

המוצגים בתערוכה "מצב הדברים" ערוכים בשמונה קטגוריות נושאיות, כאשר לכל אחת דגש אחר:
1. "המהותנות החדשה". עבודות המציגות את מורשת המודרניזם ושמות דגש על אסתטיקה פשוטה, חומרי גלם ואופן השימוש בהם. לדוגמא, המנורה של הסטודיו לעיצוב ננדו (Nendo), העשויה ממתכת המשנה את צורתה ומתרחבת כאשר היא מתחממת.

2. "רמיקס מוטנטי". מתייחסת לערבוב ולשילוב סגנונות ומוטיבים אסתטיים, שבעקבותיהן נוצרות "מוטציות". לדוגמא, אוסף הרהיטים של מארטן באס (Baas) הנקרא The Chankley Bore, ומשלב פופ בסגנון שנות ה-60 עם התייחסות לחייזרים.

3. "בנוגע לגוף". קטגוריה המתמקדת באובייקטים שעיצובם נוגע באנטומיה, בתפקוד גוף האדם ובטכנולוגיות מאריכות ומשפרות חיים. לדוגמא, הסנפיר לונוסט התורם באופן דרמטי להישגי השחיינים המשתמשים בו, אך נראה כמו תוספת רובוטית זרה ומוזרה לרגל.

4. "חרדה חברתית". עבודות המשקפות את חוויית החיים בעולם שבו הולך וגדל מספרן של הסכנות האמיתיות והמדומות. כך לדוגמא, העבודה שמלת חילוץ של יעל מר או דוגמת טקסטיל שמבוססת על דימוי של תא נגיף האיידס, בעיצוב Fabricnation.

5. "מעבר למעצב". קטגוריה המבטאת את העניין הגובר בתהליכי ייצור, בשימוש בטכנולוגיות חדשות שהוביל ליצירת מוצרים שכמעט מתעצבים בעצמם.

6. "מעבר ליופי". אובייקטים בעלי אופי קישוטי מובהק שאינו הכרחי לתפקודם, המזכיר לעיתים את סגנון הרוקוקו. לדוגמא, השקע החשמלי שעיצב יוריס לארמן (Laarman), הנקרא Wirepod - אובייקט בעל צורה מפותלת ודקורטיבית ההופכת מוצר שלרוב הוא בלתי מושך ומוסתר מן העין לאובייקט המוצג לראווה.

7. "כלכלת האוּמנות". האוּמנות הופרדה במשך זמן רב מתחומי האמנות והעיצוב, ונמצאת בתהליך של תחייה והגדרה מחדש בעיקר הודות לפוטנציאל שלה לתמוך בכלכלה של מדינות מתפתחות. דוגמא אחת לפרויקט מסוג זה היא הסדרה "רהיטי אהבה" של המעצב סטיבן בורק (Burke), המיוצרת מנייר מגזינים גרוס וממוחזר.

8. "מעבדת עיצוב". קטגוריה המציגה טכנולוגיות, חומרים, ותהליכי ייצור חדשים. רבות מן העבודות בקבוצה מצויות עדיין בשלבי הפיתוח של אב טיפוס, כולל מוצרי ננוטכנולוגיה ומוצרים העושים שימוש מרתק בחומרים חדשים כגון סיבי פחמן, שניתן לארוג מהם אריגים קלים וחזקים בצורה יוצאת-דופן.  

בין המעצבים המציגים בתערוכה

פולקה, סטודיו טרזי, מארטן באס, חיימה חיון, ריצ'רד הוטן, רושה דריי וגרג דריי, מקס למב, 5.5 מעצבים, ניפה דושי וג'ונתן לווין, טוקוג'ין יושיוקה, טום דיקסון, רונן וארוון בורולק, בן וילסון, שי אלקלעי, קואיצ'י אוקמוטו, אינגו מאורר, מרסל וונדרס,  האחים קמפנה, קורי אינגרם, ווקמדיה, יעל מר, קולקטיב NEL, דרור בן-שטרית.
את התערוכה מעצבים סטודיו רוט-טבת. על העיצוב הגרפי לתערוכה: סטודיו שועל ועדי שטרן

כנס העיצוב הראשון של המוזיאון


פתיחת התערוכה תלווה בכנס מקצועי שינהל שיח עם נושאי התערוכה "מצב הדברים - עיצוב והמאה ה-21", הכנס יתקיים ב-3.3.2010.
את הכנס תפתח ד"ר ברברה בלומינק, שתציג את הרציונל העומד בבסיס התערוכה ואת שמונה התמות הראשיות, על פיהן נארג מרחב השיח של התערוכה. לדברי בלומינק, עיצוב משמש תמיד כברומטר המשקף תשוקות תרבותיות, ונטייה לנוע הלוך ושוב בין מינימליזם ושפע אסתטי. האובייקטים בתערוכה משקפים את העשייה, את הצריכה ואת ההשפעה התרבותית של העיצוב הבינלאומי העכשווי – בנושאים אלה יעסוק וירחיב כנס העיצוב הראשון של המוזיאון – במעמד נשיא המדינה, מר שמעון פרס.
 
המושב הראשון, אותו יוביל האוצר אריק צ'ן, יעסוק ביזמות עסקית ורעיונית לקידום העיצוב במקומות שונים בעולם. בפאנל ישתתפו דוברים הפועלים  בנושא: פאולה ברנג'ר (צרפת) תדבר על תהליך העבודה לקראת התערוכה והספר Sex Design , שנחשף במילנו 2009; ג'קוב דונקל (אוסטריה) יתאר תהליך של יזמות מוזיאלית פרטית מול תכנון אדריכלי כפי שהוא בא לידי ביטוי בתכנון מוזיאון; אגניישקה יקובסון (פולין) יוזמת ומנהלת פסטיבל עיצוב בלודז', תתאר את מורכבותו של תהליך האוצרות וההפקה של הפסטיבל.

במושב השני תציג האוצרת ג'ולי לסקי שלושה מעצבים בינלאומיים, שעבודותיהם מוצגות בתערוכה "מצב הדברים", ומייצגים מגמות שונות בעיצוב הבינלאומי. המעצבים יציגו את עבודתם ואת האופן בו הם מפענחים את העולם סביב, את  התובנות, עולם ההקשרים התרבותיים שלו והדרך בה הוא יוצר שפה עיצובית ייחודית מכלי העיצוב האוניברסאליים.

למחרת הכנס יתקיימו ארבע כיתות אמן המיועדות לסטודנטים אותם יובילו מעצבים ואוצרים אורחים המגיעים לציין את אירוע פתיחת התערוכה והמוזיאון.

 

על מוזיאון העיצוב חולון

 

מוזיאון העיצוב חולון הוקם ביוזמת עיריית חולון והוא ביטוי למחוייבותה העמוקה של העיר חולון לחינוך ולתרבות. המוזיאון תוכנן על ידי האדריכל והמעצב רון ארד. נמצא במתחם מדיטק חולון. מנכ"ל המוזיאון ומתחם המדיטק הוא אלון ספן, האוצרת הראשית והמנהלת האמנותית: גלית גאון.

לצד תמיכתה התקציבית של עיריית חולון בפעילות מוזיאון העיצוב, מלווים את התערוכה הראשונה במוזיאון - קבוצת נגב, כנותני חסות ראשית, סטימצקי וחברת השילוח אורנג' ליין כחסות זהב, קרן מונדריאן מהולנד ויקבי רקנאטי בישראל – כחסות כסף.

לאתר מוזיאון העיצוב חולון


שעות פתיחה:
ב', ד': 10:00 - 16:00
ג', ה': 10:00 - 20:00
ו': 10:00 - 14:00
ש': 10:00 - 16:00
א' - סגור
 
מחיר כניסה: 35 ₪

תערוכת הפתיחה של מוזיאון העיצוב חולון וכנס בינלאומי, 4.3-15.5.2010, רחוב פנחס אילון 8, חולון.

 

 

(16.02.10)
הניוזלטר Live Marketing  |  תנאי שימוש  | 
כל הזכויות שמורות ל - promomagazine.co.il ©