באתר
במדריך
ראשי > אירועים > האסון: השיחה בין דודו בן גד לשמלך

האסון: השיחה בין דודו בן גד לשמלך

פרומו מעלה מאמר שנכתב על ידי דודו בן גד לפני שנה על נושא הבטיחות באירועים...נכון אז וגם נכון להיום...

הבלוג של דודו - בטיחות זה שם המשחק

פגשתי במכון הכושר את שמוליק ברנשטיין המכונה 'שמלך'. שמלך, הוא מפיק ותיק וכשרוני המתמחה בניהול טכני ובהפקות גדולות ומורכבות וההכרות בינינו היא ארוכת שנים עוד משנות השישים. העלינו זכרונות ונזכרנו באירוע הראשון בו עבדנו יחד, אירוע ציבורי שהופק באופן ספונטני בחוף ים מציצים בתל אביב, לציון נפילת פראג וכיבושה בידי הרוסים. אריק איינשטיין הופיע על במה מאולתרת ושר את 'שיר שחלמתי על פראג'.


"תשמע, אני קורא את הבלוג שלך", אמר שמלך.
"בהזדמנות אני אספר לך כמה סיפורים שאף אחד עוד לא מכיר על הענף, אבל כרגע מאוד חשוב לי שתכתוב על מה שקורה בענף מבחינת הבטיחות בגלל המלחמה על המחיר".


הנושא ששמלך העלה, לא זר לי. במשך כל שנותי בענף התמודדתי עם נושא הבטיחות ועם תמחור הפרויקטים מול מתחרים זולים יותר.
התהליך בענף הוא תהליך קבוע של הוזלת מחירים עד לנקודה בה זה מתחיל להיות מסוכן. קחו לדוגמא את ה – ROOF. זהו גג כבד מאוד לבמות עליו תולים את התאורה, את ההגברה ואת הלדים. אין אמן שמופיע ללא ROOF. בתחילה זה היה מוצר יקר מאוד והחזיקו אותו חברה או שתיים ששלטו בענף.

 

במשך השנים רכשו אותו חברות נוספות. חשוב להבין שעלות הרכישה היא יקרה מאוד ולכן החברות מצפות להחזיר את ההשקעה בהקדם. בדרך כלל, מה שקורה הוא שהמחירים מתחילים לצנוח. לדוגמה, אם בתחילת הדרך העלות להקמת ROOF. היתה עשרות אלפי שקלים להקמה. כיום היא עשוייה לעמוד על פחות משני שליש ממחיר זה. אני בטוח שמפיקים רבים חושבים לעצמם שזהו תהליך מבורך שתורם לעלויות הפקה מוזלות אבל על המפיקים גם להיות מודעים לחשש כבד מאוד: ישנו קו תחתון שממנו הקבלנים לא יכולים לרדת. לעיתים, כדי לא להפסיד, נאלץ הקבלן להוזיל את עלויות ההקמה בעזרת פחות עובדים או פחות ציוד. המשמעות היא שהאחריות של הקמה בטיחותית נופלת על מהנדסי הבטיחות אבל עם כל הכבוד, לא ראיתי אף לא מהנדס בטיחות אחד שמטפס על ה- ROOF ובודק את החיבורים. בפועל, המשמעות היא שהאחריות חוזרת למפיק וטוב יעשה זה אם ישלם יותר ויקבל מוצר עם רמת בטיחות גבוהה יותר.

נושא השיחה כמובן הזכיר לי את אסון המכביה. לא רבים יודעים שלמכביה מונה מפיק מקצועי שעבד תחת הנהלת המכביה. ההנהלה הורכבה מנפילים מיתולוגיים שעשו כמובן כל מאמץ לחסוך בעלויות. מאמץ לגיטימי לחלוטין עד שזה מגיע לבעיות בטיחות. המפיק הוציא מכרז לכל עבודות הבמות והקונסטרוקציות. שתי חברות הגיעו לשלב הגמר. ואז התחיל המפיק לשחק בין שתי החברות. הוא ניהל מו"מ לא הוגן במסגרתו לחץ יד עם האחת וסיכם איתה על סכום נמוך ואז הלך לחברה השנייה ולחץ עליה להוריד מחיר. בסופו של דבר, אחת מן החברות פרשה מן המכרז והשנייה נותרה עם הצעה זולה מאוד. הגשר המדובר שקרס והוביל לאסון, לא היה כלול במכרז אבל במכביות קודמות הקים את הגשר חיל ההנדסה כתרגיל לוגיסטי ובסכום לא גבוה. אנשי המכביה שניסו לחסוך בקשו מקבלן הבמות להגיש הצעה זולה שהתקבלה וההמשך הוא ידוע.

 

המסר הכללי הוא ברור על כל מפיק חובה לשמור על מחירים שפויים ועל בטיחות מעל הכל.

 

 

(19.04.12)
הניוזלטר Live Marketing  |  תנאי שימוש  | 
כל הזכויות שמורות ל - promomagazine.co.il ©